Salih Suphi Soner kimdir, kaç yaşında? Salih Suphi Soner kaç yaşında öldü? Salih Suphi Soner Vikipedi biyografisi

15.05.2022
Salih Suphi Soner kimdir, kaç yaşında? Salih Suphi Soner kaç yaşında öldü? Salih Suphi Soner Vikipedi biyografisi

Salih Suphi Soner kimdir, kaç yaşında? Salih Suphi Soner kaç yaşında öldü? Salih Suphi Soner Vikipedi biyografisi

Salih Suphi Soner Konak Eczanesi sahibdir.

13.05.2022 günü Salih Suphi Soner hayatını kaybetmiştir.

82 yaşında hayata veda eden Soner, Lefkoşa’da İsmail Safa Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip, toprağa verildi.

Lefkoşa Sarayönü’nde Konak Eczanesi’nin sahibi Eczacı Salih Suphi Soner, yaşamını yitirdi.

Aslen Lefkeli olan Salih Suphi Soner, Türk Sanat Müziği tutkunu ve bestekârdı. Salih Suphi Soner’in ölümü ailesi ve sevenleri yanında sanat camiasını da yasa boğdu.

1940 yılında Kıbrıs’ta doğan Salih Suphi Soner, ilk, orta ve lise eğitimini adada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümüne kaydoldu. Bir sene Arapça, Farsça, ve Osmanlıca eğitimi aldı. Bu arada Agop Alyanak’tan Musıki dersleri almaya başlayan Soner, daha sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne ve İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kaydoldu. İstanbul Üniversitesi Talebe Korosu, Cağaloğlu Musıki Cemiyeti ve Feridun Darbaz topluluklarına fırsat buldukça devam ederek repertuarını artırdı.

1965 yılında Eczacılık Fakültesi ve Konservatuvar eğitiminden sonra İstanbul Birleşik Alman(BİFA) ilaç fabrikasında imalat şefi olarak eczacılık yaptı.

Konservatuvara devam ettiği 6 yıl içerisinde alanında çok değerli isimlerden eğitim aldı ve repertuvar olarak istifade etti. Konservatuvar tahsili boyunca Bestekar Zeki Arif Ataergin ve Prof.Dr. Alaettin Yavaşça’nın üslup ve repertuvarlarını benimsedi.

1971’de Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’da Konak Eczanesi’ni açtı ve eczacılık yapmaya başladı. Başarılı bir ticaret ve meslek hayatı yaşadı. Bu arada Gürsel Hanım’la evlenerek iki çocuk sahibi oldu.

Bestekarlığa başlamasından bu yana 320 civarında eser besteledi. “Salih Suphi Soner ve Besteleri”, “İstanbul” ve “Yüzyıllar Boyu Türk Musikisi” adlı eserlere imza attı.

Salih Suphi Soner’in oğlu Cenk Soner İstanbul’da halen Fox TV Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Kızı Esra Cavalieros ise hayatını Paris’te sürdürüyor.