Şenay Günay kimdir? kaç yaşında, nereli?

08.05.2022
Şenay Günay kimdir? kaç yaşında, nereli?

Şenay Günay kimdir? kaç yaşında, nereli?

F-86 ve C-47’lerde uçan Şenay Günay Hava Kuvvetleri’nde 23 yıl görev yaptı ve Albay rütbesinde 1980 yılında emekli oldu. Leman Altınçekiç ile beraber Türkiye’nin “ilk kadın jet pilotları” ünvanına sahip oldu.

Şenay Günay, Türkiye’nin ilk kadın jet pilotlarındandır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken, Hava Harp Okulu’na kız öğrenci alınmasına dair çıkan yasa sayesinde Hava Harp Okulu’na girdi. 1958 yılında Eskişehir Jet Eğitim Filosundaki eğitimlerini başarıyla tamamlayarak jet pilotu brövesini aldı.

Şenay Günay ilk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesini kazanan Günay, Hukuk fakültesinde ikinci sınıfta okurken duyduğu anonsla tarihe geçeceğini bilemezdi.

Babası Çanakkale, abisi de Kore gazisiydi. Kendisi de onların yolundan yürüdü. Yıllarca şanlı üniformayı başarıyla taşıyan Günay, ilk kez askeri okullara kızların da alınacağını duyduğu, hayatını değiştiren anonsu şöyle anımsattı:

“Anonslar başladı, o zaman televizyon yok radyoda dikkat dikkat harp okullarının kapısı askeri okulların kapısı Türk genç kızlarına açılmıştır.”

You cannot copy content of this page