Süleyman Sırrı Özdolap kimdir, kaç yaşında, nereli?

23.04.2022
Süleyman Sırrı Özdolap kimdir, kaç yaşında, nereli?

Süleyman Sırrı Özdolap kimdir, kaç yaşında, nereli?

Süleyman Sırrı Özdolap Twitterda @ssozdolap kullanıcı adı ile bulunur.

Süleyman Sırrı Özdolap Matematik Mühendisidir.

Süleyman Sırrı Özdolap Yıldız Teknik Üniversitesi mezunudur.

Süleyman Sırrı Özdolap iYi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi.

Süleyman Sırrı Özdolap ayrıca İyi Parti içi Demokrasi ve Etik Kurul üyesidir.

Süleyman Sırrı Özdolap Twitter açıklamasında aşağıdaki bilgiler yer alır.

iYi Parti Genel İdare Kurulu Ü. Parti içi Demokrasi ve Etik Kurul üyesi. Matematik Mühendisi (Yıldız Teknik Ü.)

Meral Akşener, yaptığı yeni görevlendirmede Teşkilat Koordinatörlüğü görevine Süleyman Sırrı Özdolap’ı atadı.

İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Üyesi Özdolap, İyi Parti’nin teşkilat koordinatörü oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Süleyman Sırrı Özdolap’ın görevlendime yazısında şu ifadeler kullanıldı: “Sayın Süleyman Sırrı Özdolap, Genel Başkanlık Makamına bağlı, Teşkilat Koordinatörlüğü görevine atanmış bulunmaktasınız. Yeni görevinizin hayırlı olmasını diler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

Selanik’ten Kocaeli’ye göç eden Balkan Türkü bir ailenin kızı olan Meral Akşener 18 Temmuz 1956 tarihinde Tahir Ömer Bey ve Sıddıka Hanım’ın çocuğu olarak Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde doğdu. 1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi’ni tamamlamasının ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

1979 ve 1982 yılları arasında öğretmen olarak çalışan Akşener, 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi’nde araştırma görevlisi oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora ve yüksek lisans yaptı. Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi ve başkanlığını yaptı.

1995 yılında Doğru Yol Partisi (DYP) Kadın Kolları Başkanı olan Meral Akşener, ilk defa 1995 Türkiye genel seçimlerinde DYP Kocaeli milletvekili olarak meclise girdi. Necmettin Erbakan başkanlığında 28 Haziran 1996 tarihinde Refah Partisi (RP) ve DYP koalisyonunun oluşturduğu 54. Türkiye Hükûmeti’nden 3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk kazası sonrası İçişleri Bakanlığı görevinden istifa eden Mehmet Ağar’ın yerine İçişleri Bakanlığı görevini üstlenerek Türkiye tarihindeki ilk kadın İçişleri Bakanı oldu. 28 Şubat süreci’nin yaşanması ile 54. Türkiye Hükümeti’nin dağılmasının ardından görev süresi 30 Haziran 1997 tarihinde son buldu. 1999 Türkiye genel seçimlerinde DYP İstanbul milletvekili olarak tekrar meclise girdi. 2002 Türkiye genel seçimlerinde ise DYP %9,54 oy alarak baraj altında kaldı.

Kasım 2015 genel seçimlerinde MHP’nin oy kaybederek mecliste temsil edilen dördüncü parti olması üzerine ay sonunda yapmış olduğu basın toplantısında kurultay talebinde bulunmuş ve “Üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım.” demiştir. Mahkeme kararıyla yapılacak olan MHP olağanüstü kongresi için Meral Akşener genel başkan adayı oldu.Olağanüstü Kongre tarihi olarak 15 Mayıs’ın belirlendiğini açıklandı. MHP Genel Merkezi ise bu kararı tanımadığını bildirdi. Eylül 2016 tarihinden partiden ihraç edildi.Meral Akşener, 19 Haziran 2016 tarinde Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak, partiden ihraç kararına ihtiyati tedbir konulmasını istedi.

MHP’nin ihraç kararına açmış olduğu iptal davası, 15 Aralık 2016 tarihinde Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi ve bu kararla partiden ihracı kesinleşti.

İhracından bir yıl sonra da 25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti’yi kuran Meral Akşener, 26 Ekim 2017 tarihinde de İYİ Parti’nin Genel Başkanı seçilmiştir. 

İyi Parti Genel Başkanlığı görevini halen yürütmekte olan Akşener, evli ve bir çocuk annesidir.

Meral Akşener, Türk akademisyen ve siyasetçi. Kurucusu olduğu İYİ Parti’nin aynı zamanda genel başkanıdır.